Typy nagrzewnic

Na tej podstronie wymieniamy typy nagrzewnic ze względu na użyte w nich paliwo, znajdziecie tu Państwo również informacje o przeznaczeniu poszczególnych nagrzewnic. Wśród typów nagrzewnic możemy wymienić między innymi nagrzewnice olejowe, gazowe oraz elektryczne.

Nagrzewnice olejowe

Typy nagrzewnic olejowych, niezależnie od budowy pompy paliwa, można podzielić na te z wymiennikiem ciepła i bez wymiennika ciepła.

Zastosowanie wymiennika ciepła w nagrzewnicy olejowej (nazywanej nagrzewnicą olejową z odprowadzaniem spalin) powoduje rozdzielenie spalin od nagrzewanego powietrza. Dzięki zastosowaniu wymiennika możliwe jest komfortowe użytkowanie nagrzewnic w miejscach, gdzie przebywają ludzie.

Natomiast nagrzewnice bez wymiennika ciepła stosuje się w miejscach otwartych i w których nie przebywają ludzie i zwierzęta. Zastosowanie wymiennika ciepła w nagrzewnicy olejowej niestety wiąże się ze stratami ciepła, które jest odprowadzane ze spalinami. Sprawność wymienników w nagrzewnicach olejowych wynosi około 80% – 90%. Dodatkowo, nagrzewnica z wymiennikiem, z racji na bardziej skomplikowaną budowę, będzie droższa od nagrzewnicy bez wymiennika o podobnej mocy.

Konstrukcję w przekroju pokazaliśmy na poniższych zdjęciach.

Nagrzewnice gazowe

Najnowsze modele nagrzewnic gazowych wyposażone są w regulacje spalania, dzięki czemu możemy ograniczyć zużycie spalania do minimum. Nagrzewnice gazowe maja podobną metodę działania jak nagrzewnice olejowe, lecz czynnikiem cieplnym zamiast oleju jest gaz. Nagrzewnice gazowe na propan-butan dostarczają ciepłe i czyste powietrze. Proces spalania w tej nagrzewnicy zachodzi w otwartej komorze spalania, gdzie zasysane powietrze jest ogrzewane i wydmuchiwane z nagrzewnicy. Nagrzewnice gazowe nie potrzebują komina, należy jedynie pamiętać by zapewnić im dopływ świeżego powietrza.